אתה נמצא כאן >אמצעי מניעה > קונדום

קונדום

קונדום הינו אמצעי מניעה המשמש למניעת הריון בלתי רצוי והידבקות במחלות מין במהלך מגע מיני, מסיבה זו בדיוק יחסי מין עם קונדום, או כובעון בעברית, זוכים לשם "מין בטוח". רישומים על שימוש בקונדומים מחומרים שונים נמצאו כבר מהעת העתיקה, אולם קונדום הלטקס, בדומה לזה שאנו מכירים כיום הומצא סביב שנת 1930.

הקונדומים הראשונים היו מיועדים למניעת הידבקות במחלת עגבת בקרב גברים המבקרים בבתי בושת, אולם בשל העובדה שיצאניות בעת ההיא היו עקרות כתוצאה ממחלת העגבת, איש לא ידע כי הקונדום יעיל לא רק בהגנה מפני מחלות מין אלא גם במניעת הריון.

קונדום נמצא יעיל בכ-97% במניעת הריון בלתי רצוי והדבקות במחלות מין, זאת בתנאי שנעשה שימוש נכון בקונדום. מרבית הקונדומים כיום עשויים מחומר הנקרא לטקס, זהו סוג של גומי גמיש וחזק במיוחד. בשל העובדה ש-10% מהאכלוסייה אלרגית ללטקס קיימים מבחר קונדומים מחומרים אחרים, שלא מעוררים תגובות אלרגיות בקרב רגישים ללטקס.

איך שמים קונדום?

את הקונדום יכול לשים כל אחד מבני הזוג בעת שאיבר המין זקוף וקשה, השימוש בקונדום יכול לעיתים לסרבל את המשחק המקדים ולכן מומלץ לשלב את הלבשת הקונדום במשחק המקדים ואף לתת לבת הזוג להלבישו אם היא מעוניינת.

 • בעת פתיחת אריזת הקונדום יש לוודא כי הקונדום בתוקף. בעת פתיחת האריזה יש למשוך בזהירות מהקצה המשונן, יש להקפיד לעשות פעולה ז את בזהירות ולא לתת לקונדום לבוא במגע עם חפצים חדים כגון טבעות, פירסינגים וכדומה.
 • יש לוודא כי טבעת הקונדום נמצאת בצידו החיצוני של הקונדום, במידה ולא יש להפוך את הקונדום.
 • הלבשת הקונדום תעשה תוך החזקת פטמת הקונדום ביד אחת, על מנת לוודא שלא ילכד אוויר בין הקונדום לאיבר המין.
 • ביד השניה עוטפים את הכיפה עם הקונדום ומחליקים אותו עד הסוף, מושכים קלות בפטמה לוודא כי לא נשאר אוויר לכוד בין איבר המין לבין הקונדום.

שימוש נכון בקונדום

השימוש בקונדום הוא קל, פשוט ונוח. אולם, שימוש לא נכון בקונדום יכול להוריד ואף לבטל את יעילותו הן במניעת הריון והן במניעת הידבקות במחלות מין, לפניכם מספר נקודות חשובות שיש לזכור בעת השימוש בקונדום:

 • בעת קיום יחסי מין אוראליים או אנאליים קיים סיכוי גבוה להידבקות של מחלות מין, על כן גם בעת קיום יחסי מין מסוגים אלו חשוב להשתמש בקונדום.
 • הקונדום יעיל רק במידה והוא מכסה את כל איבר המין, על כן במידה והקונדום מחליק במהלך המשגל חשוב למתוח אותו חזרה למקומו. במידה והקונדום הוסר לחלוטין, או נקרע יש לשים מיד קונדום חדש.
 • החומר ממנו עשוי הקונדום רגיש במיוחד לחומרים שומניים, כגון: שמני מסאז', שמן תינוקות ואף וזלין. יש למנוע מגע בין הקונדום לחומרים אלו, בעת בחירת חומר סיכה יש לוודא כי החומר הנו על בסיס מים ולא על בסיס שומני.
 • לאחר פליטת הזרע, חשוב להוציא את איבר המין מנרתיק האישה, יש לעשות זאת תוך החזקה של הקונדום במקומו.
 • לאחר השימוש יש להפטר מהקונדום בהקדם, מומלץ לעטפו בממחטה ולהשליכו לפח, אין להשליך קונדומים לאסלה.

סוגי קונדומים

מעבר לחלוקה לפי החומר ממנו מיוצר הקונדום, קיימים כיום מגוון עשיר של קונדומים המיוצרים על ידי חברות שונות, המבחר נועד לענות על מגוון צרכים של המשתמשים וכולל קונדומים ממגוון סוגים:

 • קוטלי זרע  - קונדומים עם קוטל זרע נחשבים ליעילים אף יותר במניעת הריון בלתי רצוי, אולם נחשבים לבטוחים פחות במניעת הידבקות במחלות מין, זאת בשל הגירוי הנגרם מהחומר לרקמות הריריות.
 • צלעות רטט ושטחי חספוס - נשמע מבלבל? כיום, קונדומים רבים מצוידים במגוון טקסטורות להסבת הנאה מרבית שלני בני הזוג. תפקידן של צלעות הרטט לגרום לתחושה מוגברת בקרב בני הזוג.
 • קונדומים בטעמים - כאמור, גם במהלך מין אוראלי קיים סיכון גבוה להידבקות במחלות מין, מסיבה זאת בדיוק משווקות היצרניות קונדומים במגוון טעמים המבטיחים אקסטרא הנאה תוך שמירה על מין בטוח.


קיימים סוגים שונים של אמצעי מניעה מסוג קונדום הנבדלים בסוג החומר, עובי החומר, קונדומים עם חומר מאלחש המיועדים להאריך את המגע המיני וסוגים רבים נוספים.


 

 

 

 
קולפוסקופיה

קולפוסקופיה - היא בדיקה פולשנית יותר לזיהוי נגעים בצוואר הרחם. כל המידע על קולפוסקופיה

קונדילומה - יבלת באיבר המין

כל המידע על הטיפול בלייזר ביבלות באיבר המין - קונדילומה

דלקת באשך

איך מזהים דלקות ביותרת האשך? כל הסממנים שיצביעו על דלקת האשכים.

מהי ביופסיה?

ביופסיה היא בדיקת רקמות לזיהוי נגעים או מחלות, על סוגי ביופסיות ואבחון מחלות מין.

בדיקת איידס

בדיקת איידס יכולה להתבצע באמצעות בדיקת דם, אלו עוד סוגי בדיקות קיימות? 

חילופי זוגות - הישמרו

הידעתם? חילופי זוגות מגבירים את הסיכויים להידבקות במחלות מין. מידע נוסף: שאלות ותשובות - מחלות מין

המידע באתר אינו מהווה יעוץ רפואי ואינו משמש תחליף לחוות דעת רפואית או מקצועית. בכל שאלה רפואית יש להתייעץ עם רופא העוסק בתחום.

 כל הזכויות באתר ובתוכן שמורות לבעלי האתר. | תנאי שימוש | קידום אתרים