אתה נמצא כאן >כלמידיה > כלמידיה - תסמינים ואבחון

כלמידיה - תסמינים ואבחון

חיידק "הכלמידה טראכומטיס" הוא הגורם השכיח ביותר להדבקות של מחלות מין. 4 מיליון מקרי הידבקות במחלת הכלמידה מתגלים כל שנה בארצות הברית. כיום ידועים כ- 60 סוגים שונים של כלמידיה. מחלת הכלמידיה מציגה מספר דלקות עיקריות בגברים ובנשים: דלקת השופכה, דלקת בפי בטבעת ודלקת בלחמית העין.

שכיחות מחלת הכלמידה היא גבוהה יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים. טווחי הגילאים השכיחים של  שבין גיל העשרה המאוחר לבין שנות העשרים המוקדמות הם השכיחים ביותר להופעת מחלת הכלמידיה. בין  3-5 אחוז בקרב חולי הכלמידה הם גברים צעירים אשר מאובחנים במסגרת רפואית או בבתי ספר תיכון עירוני, ויותר מ-10 אחוז בקרב החולים הם חיילים א-סימפטומטיים אשר מאובחנים בבדיקות רפואיות שיגרתיות.

חיידק הכלמידיה מדביק בעיקר את תאי האפיתל הממוקמים בדרכי אברי המין, ובנוסף גם את תאי האפיתל הנמצאים בעין ולאורך דרכי הנשימה. כאשר חיידק הכלמידיה נכנס לגופנו ומתיישב באחד מתאי האפיתל הוא גורם להתקפה והתעוררות של המערכת החיסונית של גופנו כנגדו וכנגד התאים בו הוא נמצא.

הוא יכול להתמיד ולהישאר בגוף במשך חודשים ואף מספר שנים במקרה של חוסר בטיפול אנטיביוטי. לעיתים הכלמידיה דומה מאוד או אפיל משולבת עם מחלת הזיבה. בין 2-3 אחוזים מן האוכלוסייה בארץ חולה במחלת הכלמידיה.

דרכי הדבקה בכלמידיה

מחלת הכלמידיה היא מחלה מדבקת העוברת במספר דרכים, שהעקרית מבניהם היא כמובן דרך אברי המין, אולם 15 אחוז מן החולים בארה"ב נדבקים כתוצאה מגורמים נוספים כגון ידיים לא היגניות, מגבות מזוהמות ושירותים מזוהמים. הרבה מאוד מן הנדבקים במחלה הם א-סימפטומטיים ובעצם הם אינם מודעים לעובדה שהם מהווים גורם להעברת הכלמידיה.

תסמינים של מחלת הכלמידיה

גברים החולים בכלמידיה יתלוננו על:

  • הפרשה סמיכה ולבנה מהשופכה
  • קושי במתן שתן הכולל כאב ו/או צריבה במתן שתן
  • גירוד אודם ורגישות באזור השופכה

בערך שליש מהחולי הכלמידיה לא יציגו תמונה קלינית של דלקת בשופכה. רגישות במגע של האשכים היא תסמין נוסף אצל חולי הכלמידה. אצל נשים החולות בכלמידיה עלולות להתפתח דלקות בנרתיק שתבוא לידי ביטוי בהפרשות מהנרתיק בשילוב עם רגישות באזור הנרתיק.

אבחנה מבדלת

ישנם מספר מחלות שעלולת להיות דומות מעט למחלת הכלמידיה וצריך לשים אליהם לב, לדוגמא: דלקת של דופן הרחם, זיבה, דלקות בנרתיק, דלקת האשכים ודלקות של דרכי השתן.

אבחון מחלת הכלמידיה

לרוב האבחנה תתבסס על המידע המתקבל מהתמונה הקלינית של החולה, דגימה שתלקח מן ההפרשות ותראה סימני דלקת ולקיחת תרביות דם לאישוש גדילת הכלמידה בדם. ובנוסף המצאות נוגדנים של חיידק הכלמידה בדם. ישנה בדיקה נוספת שנקראת PCR והיא מאתרת המצאות של החיידק הכלמידה בשתן. חשוב לציין שזו אינה בדיקה שגרתית עקב המחיר הגבוהה שלה.

טיפול  בכלימידיה

הטיפול בכלמידיה הוא טיפול אנטיביוטי. לרוב הטיפול האנטיביוטי הוא טיפול של כעשרה ימים. הטיפול האנטיביוטי כולל תרופות כמו: דוקסלין או אריתרומיצין. בנוסף כמובן אם נמצאתם חולים במחלת הזיבה ועדיין אתם מקיימים יחסי מין לא מוגנים שתעברו כמה שיותר ליחסי מים מוגנים.

סיבוכים של חיידק הכלמידיה

ישנם מספר סיבוכים למחלת הכלמידיה, שבהעדר טיפול נכון בזמן הנכון עלול להופיע:

  • דלקת כרוניות
  • כאב באגן הירכיים
  • סנדרום רייטר
  • עקרות
  • כאבי פרקים
  • דלקת של האשכים - אפידידימיטיס, המלווה בתסמינים כגון כאב ורגישות, נפיחות ובצקת באזור האשכים.

חולה כלמידיה יכול להציג גם תמונה קלינית של דלקת מפרקים ותסמונת רייטר כתוצאה מסיבוך של מחלת הכלמידיה, התסמינים במקרה הזה יהיו כאבי פרקים, דלקת בשופכה ודלקת עיניים.


 

 

 

 


קולפוסקופיה

קולפוסקופיה - היא בדיקה פולשנית יותר לזיהוי נגעים בצוואר הרחם. כל המידע על קולפוסקופיה

קונדילומה - יבלת באיבר המין

כל המידע על הטיפול בלייזר ביבלות באיבר המין - קונדילומה

דלקת באשך

איך מזהים דלקות ביותרת האשך? כל הסממנים שיצביעו על דלקת האשכים.

מהי ביופסיה?

ביופסיה היא בדיקת רקמות לזיהוי נגעים או מחלות, על סוגי ביופסיות ואבחון מחלות מין.

בדיקת איידס

בדיקת איידס יכולה להתבצע באמצעות בדיקת דם, אלו עוד סוגי בדיקות קיימות? 

חילופי זוגות - הישמרו

הידעתם? חילופי זוגות מגבירים את הסיכויים להידבקות במחלות מין. מידע נוסף: שאלות ותשובות - מחלות מיןהמידע באתר אינו מהווה יעוץ רפואי ואינו משמש תחליף לחוות דעת רפואית או מקצועית. בכל שאלה רפואית יש להתייעץ עם רופא העוסק בתחום.

 כל הזכויות באתר ובתוכן שמורות לבעלי האתר. | תנאי שימוש | קידום אתרים